HAYIR’ın yaşam ve davranışlarımızdaki yeri

Editör ne diyor?

HBT, kuruluşundan itibaren günlük siyasete bulaşmamayı ilke edindi. Bilim için, teknoloji için, eğitim için, daha iyi ve üretken üniversite için siyaset evet. Eleştirel düşünce için evet. Ama şu siyaset, bu siyaset hayır. Günlük siyaset gelecek ve geçecek. Biz tüm partilerin, ülkemizin ihtiyaçları ve gerçekleri ışığında, programlarına asli unsur olarak bilim ve teknoloji politikalarını da dâhil etmesini isteriz. Bu iktidara gönül verenlerin de bizimle bu temelde birleşmelerine ancak seviniriz, hatta onlara çağrı da yapıyoruz, HBT’yi okuyun, bırakın günlük politikayı, düşmanlığı, ötekileştirmeleri…

Biz ülkemizin önde savaşan bilim yurtseverleriyiz! Politikamız budur. HBT’den öğreneceğiniz çok şey var kendiniz, çocuklarınız, ülkemiz ve geleceğimiz için... Dünyanın gücü ve refahı bunun üzerinde yükseliyor, gelecek budur. Bu düşünce, bilim yurtseverliği ülkemizin birleştirici çimentosu olmak zorundadır. Bu davet bizim, herkese tüm ülkeye! Şüphesiz ki hepimiz bir yönümüzle Homo politicus’larız.

Şüphesiz görüşlerimiz var. Fakat bu tartışmalar başka platformlarda bol bol yapılıyor ve sürdürülüyor. HBT bunların üzerinde ve dışında! Diyeceksiniz ki, peki ama kapak konunuzla güncel tartışmanın içine girmiyor musunuz? Öyle düşünmüyoruz.


Belirtelim: Burada açıkça ve öncelikle bir fırsatçılık yapıyoruz. EVET’in de araştırılması gerekir davranışlarımızdaki yerinin, fakat EVET’in HAYIR kadar hayatımızda farklı ve değişik, yol açıcı ve değiştirici rolünün güçlü olmadığı görüşü ağırlık kazanınca, HAYIR’ı ön plana aldık. İnsanoğlunun çeşitli dönemlerinde HAYIR’ın yerini ve önemini merakla okuyacağınızı düşünüyoruz!

Böylece güçlü bir kapak konusu sunuyoruz sizlere!

İki yeni köşeyi başlattık

İki yeni köşeyi geçen hafta başlattığımızı fark etmişsinizdir. İlki "Ben normal miyim"  başlığı altında, önce, belleğiniz normal mi sorusunu inceliyordu. Bu hafta ise dikkatim normal mi 'yi okuyacaksınız... İkinci köşe ise "Ya gerçekten..."  başlığı altında uzaydan gelmişsek  konusunu işliyor... Ben daha önce de yayınladığımız bu tür köşelerin tiryakisiyim. Yazı tiryakisi olmaktan daha iyi ne var? Deneyin siz de seveceksiniz!

Teorik olarak varlığı ileri sürülen orta kütleli kara deliği bulan Türk astrofizikçi Bülent Kızıltan ile yaptığımız bir söyleşiyi sunuyoruz. Bakın neler diyor bu konuda; ilginç bir dünyanın penceresini açıyor bize... Bir de Bilgi Üniversitesi’nde bugün açılan “Bilimi Hızlandırıyoruz” başlıklı CERN sergisi üzerine, parçacık fizikçisi ve sergi düzenleyicisi Prof. Serkant Ali Çetin ile söyleşi de dergimizde. Ufuk açıcı bir söyleşi!

Şüphesiz Doğan Kuban’ın "Bugünden yarına uygar olunmaz" başlığı altında zor bir yolculuğu anlatan yazısını anımsatacağım. Yanında Bozkurt Güvenç’in "Türkiye Nereye" uzun siyasal soluklu yazısını okuyacaksınız. Diğer düzenli yazarlarımızı, Ali Akurgal ve Tanol Türkoğlu’nu sürprizler içeren konularıyla okuyacaksınız.

Arka sayfamızda boy gösteren ve genellikle hayvan dostlarımızı ele alan yazıları okuyor musunuz? Bu sayımızda “Bu kediler çok tuhaf” var... Düzenli konularımızdan olan bilim ve beslenme sayfamızda bu hafta "Hem tok tutan, hem de sağlıklı bir öğün nasıl olmalı" işleniyor.

Daha bir sürü konu ve başlıkla size çok iyi bir HBT hazırlamak için çalıştığımızı bilin.

Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu Times Higher Education (THE) 300 üniversitenin araştırıldığı Asya’nın En İyi Üniversiteleri Sıralamasına Türkiye’den toplam 17 üniversite girmiş... İlk 50'de Koç (27), Sabancı (33) ve Bilkent (46) var. Geçen yıl sıralamada toplam 11 Türk üniversitesi bulunuyordu. Bu yıl listeye İzmir Teknoloji Enstitüsü, Atılım, Ankara, Gazi, Marmara, TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversiteleri de girdi. Haberini portalda okuyabilirsiniz:
http://www.herkesebilimteknoloji.com/haberler/toplum/asyanin-en-iyi-universiteleri-aciklandi-17-turk-universitesi-listede . İyi bir uyku için 4 ipucu yazımız da ilginizi çekecektir.

HBT ile geleceği kuruyoruz ve her cuma beyinleri besliyoruz. Bizi izleyin, okuyun, okutun; merkez bayilerde ve zincir marketlerde bize bulacaksınız. Dergimizi marketlerde görünür kılın, tavsiye edin…

Portalımızdan dijital abone de olabilirsiniz! Tüm sayılarımıza da ulaşmış olursunuz!

Gelecek Cuma’ya kadar sevgiyle ve dostlukla…